Skip to main content

Klimatická zmena sa v mestách prejavuje najmä znásobovaním horúčav, ktoré sú podstatne nepríjemnejšie ako horúčavy v lese, pri vode alebo v pestrej vidieckej krajine.

V mestách sú často veľké plochy pokryté betónom a asfaltom, na sídliskách prevláda masívna bytová výstavba, chýba zeleň a vodné prvky, povrchy ciest a chodníkov sú z tmavých nepriepustných materiálov a stavby sú umiestnené tak, že bránia prúdeniu vzduchu ulicami.

Toto je príčinou toho, že sa chodníky a budovy v lete môžu zohrievať až na 50°C a viac. V čase poludnia cítiť ako teplo sála z chodníkov, po ktorých človek kráča a z budov, pri ktorých sa človek pohybuje.

Chcete sa dozvedieť viac?

Príďte si vypočuť prednášku o klimatickej zmene v Zemplínskom múzeu v Michalovciach už tento štvrtok 17.03.2022 o 16:30.

RNDr. Pavel Šťastný, CSc. pracuje ako vedeckovýskumný pracovník na Slovenskom hydrometeorologickom ústave, v odbore Klimatologická služba.

Ako čestný člen Vedeckej rady programu GLOBE pripomienkuje metodické materiály ku meteorológii a poskytuje cenné odborné konzultácie.

Tešiť sa tiež môžete na environmentalistov, Jána Dzurdženíka a Henrietu Kiraľvargovú, ktorí Vám priblížia tému klimatickej zmeny. Okrem iného sa dozviete, čo nás čaká v rámci zmeny klímy a ako sa na ňu môžeme pripravovať.