Skip to main content

Za posledné dva roky Covid-19 výrazne ovplyvnil aj dopravu a cestovný ruch. Práca z domu, lokálny turizmus či prázdnejšie cesty a električky, aj pod to sa podpísala aktuálna pandemická situácia.

Spoločnosť IDS východ (Integrovaný dopravný systém) hlásila na začiatku roka 2022 40 percentný pokles oproti obdobiu pred pandémiou. Strata v tržbách predstavuje viac ako štyri a pol milióna eur. Najväčší úbytok cestujúcich zaznamenala župa v kategórii žiaci a študenti. Ako ďalej uvádza spoločnosť: „V súvislosti s opatreniami Vlády SR využívalo vlani prímestskú dopravu o vyše polovicu menej žiakov a študentov ako v roku 2019. Počet cestujúcich klesal aj s pribúdajúcim počtom novonakazených. Najnižší dopyt po verejnej doprave bol preto na začiatku a na konci roka 2021.“

Pokles v používaní dopravných prostriedkov má však svoje pozitíva: viac práce z domu znamená aj menej áut na cestách, väčší priestor pre eko turizmus, kombinovanú dopravu, skibusy či využívanie zdieľaných bicyklov a kolobežiek.

Covid-19, doprava a turizmus v zahraničí

Zahraniční partneri projektu Last Mile, ktorý je zameraný na udržateľnú dopravu a turizmus prezentovali svoje zistenia na záverečnej konferencii vo Viedni.

konferencia Last Mile

V bulharskom meste Varna záujem o cestovanie verejnou dopravou výrazne poklesol. V tomto období bolo pasažierov o 30% menej a o 1,5 milióna najazdených kilometrov menej. Aby sa čo najviac obmedzil fyzický kontakt medzi šoférom a cestujúcimi vznikol vo verejnej doprave nový elektronický systém (e-ticketing). Nakoľko sa tento systém v meste uchytil, bulharskí partneri ho uvádzajú aj ako príklad dobrej praxe. Pre nízky počet turistov sa stala príležitostnou aj sezónna miestna doprava, pozostávajúca z vozov, ktoré ťahajú kone. Kvôli nedostatku dopytu bola pozastavená v tomto meste aj požičovňa elektrobicyklov.

Lucia Ilieva, Club “Sustainable Development of Civil Society”, Bulharsko

Národný park v katalánskej časti Španielska, Aigüestortes dosiahol v lete 2020 a 2021 rekordný počet  návštevníkov. Do parku prichádzali najmä miestni turisti a rekordne sa tam zvýšil počet turistov, ktorí využili flexibilný dopravný systém – taxík a autobus do národného parku. Ide o typ dopravy, ktorá funguje podľa toho, aký veľký je dopyt u cestujúcich. V prípade, že návštevníci parku prídu vlastnými autami, o aktuálnych voľných parkovacích miestach pred vstupom do národného parku sa môžu dozvedieť vďaka digitálnej tabuli, ktorá informuje o obsadenosti parkoviska.

Park Aigüestortes, zdroj: Spain.info

Government of Catalonia
Španielsko

V Luxembursku je po politickom rozhodnutí v marci 2020 verejná doprava bezplatná pre všetkých súbežne so začiatkom krízy COVID-19. V turistickom regióne Upper Sûre bol zavedený nový registračný systém, aby sa zabránilo davom okolo jazera a turisti si preto musia vziať lístok, ak sa chcú dostať k jazeru.

Aj región Východné Tirolsko vykazuje počas pandemického obdobia pokles cestujúcich vo verejnej doprave a používanie flexibilných dopravných systémov bolo čiastočne zastavené. Naopak, zvýšil sa záujem o využívanie zdieľaných elektromobilov (e-carsharingu).

O projekte Last Mile

Projekt Last Mile sa záverečnou konferenciou vo Viedni blíži do svojho finále. Tomuto projektu sme sa venovali od roku 2016 a je zameraný na udržateľnú dopravu a zlepšenie dostupnosti odľahlých turistických miest.

Pokračovanie projektu Last Mile Covid-19 (2021 – 2022) hľadá nové riešenia v oblasti udržateľnej dopravy a cestovného ruchu, špeciálne ušité na aktuálnu kovidovú dobu. V rámci tohto rozšírenia projektu si 6 partnerov z 5 rôznych regiónov (AT,BG,ES,LU,SK) vymieňali skúsenosti a informácie o dopadoch kovidu na ich regióny a následne sa z toho budú vyvodzovať nové riešenia.

Sme radi, že sme mohli byť súčasťou tohto zaujímavého projektu, v rámci ktorého sme sa mohli vzájomne inšpirovať od zahraničných partnerov. Veríme, že partnerstvá vytvorené počas projektu budú pretrvávať aj naďalej v budúcich projektoch.