Skip to main content

VYUŽITIE TRANSFORMAČNÉHO POTENCIÁLU PERMAKULTÚRY 

V KOŠICKOM KRAJI 

Projekt zameraný na využitie transformačného potenciálu permakultúry sa v Košickom kraji začal trojdňovým tréningom pre žiakov a učiteľov stredných škôl na Brdárke. Stredné školy patria medzi cieľové skupiny projektu #upscale (Mestské permakultúrne riešenia vznikajúce spoluprácou krajín a inštitúcií), ktorý sa snaží zvýšiť udržateľnosť v mestských oblastiach Košického kraja a obvodu Terézváros v Budapešti. Cieľom projektu je čeliť mestským výzvam, zlepšiť kvalitu života obyvateľov a prispieť k zmierňovaniu klimatickej zmeny. 

Časť projektu realizovaná v Košickom kraji je financovaná

Programom Interreg VI- A Maďarsko – Slovensko

sumou 260 177,90 EUR. 

Projekt sa sústreďuje na tri kľúčové ciele: 

  1. Zvýšenie biodiverzity a čiastočný návrat prírode blízkych riešení do mestských oblastí.
  2. Pilotné testovanie mestských permakultúrnych riešení.
  3. Prepájanie relevantných zainteresovaných strán.
  4. Podpora integrácie permakultúry medzi adaptačné opatrenia na dôsledky klimatickej zmeny.

Oba regióny čelia podobným mestským problémom, ako sú nedostatok zelených plôch, klesajúca biodiverzita a efekt mestského tepelného ostrova. V Budapešti je len 0,4 m² zelenej plochy na obyvateľa, čo je iba pätina odporúčaní WHO. Košický kraj sa taktiež vyznačuje vysokou hustotou obyvateľstva, pričom zelené plochy sú nedostatočné najmä  v mestských zónach. 

Zelená infraštruktúra predstavuje nástroj udržateľnej obnovy miest. Permakultúrne riešenia dokážu zvýšiť množstvo zelene aj v prípade nedostatku priestoru. Iniciovanie permakultúrnych projektov na nepriepustných plochách môže viesť k zvýšeniu biodiverzity, podporiť klimatickú odolnosť a zlepšiť kvalitu ovzdušia. Udržateľné pestovanie potravín v komunitných záhradách prispieva k potravinovej suverenite a podpore súladu s prírodou. 

V rámci Košického kraja sa v rámci projektu participatívnym spôsobom naplánujú a zrealizujú permakultúrne záhrady v štyroch stredných školách. Tie budú slúžiť ako pilotné projekty, ktoré podnietia budúce investície a spoluprácu. Okrem toho sa v projekte spracujú podklady, zrealizujú tréningy a stretnutia zamerané na šírenie informácií o permakultúrnych riešeniach v mestských oblastiach. Projekt zahŕňa podujatia a školenia na výmenu skúseností a vedomostí aj v rámci cezhraničnej spolupráce. Bude zostavená komplexná príručka, ktorá inšpiruje budúce iniciatívy a partnerstvá a podporí udržateľnosť a odolnosť miest. 

ĎALŠIE INFORMÁCIE O PROJEKTE

Program: Interreg Maďarsko – Slovensko  

LINK: www.interreghusk.eu

Projektoví partneri: Budapest Főváros VI. Kerület Terézváros Önkormányzata; Agentúra na podporu regionálneho rozvoja Košice, n.o.

Spolufinancované Európskou úniou