VYUŽITIE TRANSFORMAČNÉHO POTENCIÁLU PERMAKULTÚRY
V KOŠICKOM KRAJI
Projekt zameraný na využitie transformačného potenciálu permakultúry sa v Košickom kraji začal trojdňovým tréningom pre žiakov a učiteľov stredných škôl na Brdárke. Stredné školy patria medzi cieľové skupiny projektu #upscale (Mestské permakultúrne riešenia vznikajúce spoluprácou krajín a inštitúcií), ktorý sa snaží zvýšiť udržateľnosť v mestských oblastiach Košického kraja a obvodu Terézváros v Budapešti. Cieľom projektu je čeliť mestským výzvam, zlepšiť kvalitu života obyvateľov a prispieť k zmierňovaniu klimatickej zmeny.
Časť projektu realizovaná v Košickom kraji je financovaná
Programom Interreg VI- A Maďarsko – Slovensko
sumou 260 177,90 EUR.
Projekt sa sústreďuje na tri kľúčové ciele:
- Zvýšenie biodiverzity a čiastočný návrat prírode blízkych riešení do mestských oblastí.
- Pilotné testovanie mestských permakultúrnych riešení.
- Prepájanie relevantných zainteresovaných strán.
- Podpora integrácie permakultúry medzi adaptačné opatrenia na dôsledky klimatickej zmeny.
Oba regióny čelia podobným mestským problémom, ako sú nedostatok zelených plôch, klesajúca biodiverzita a efekt mestského tepelného ostrova. V Budapešti je len 0,4 m² zelenej plochy na obyvateľa, čo je iba pätina odporúčaní WHO. Košický kraj sa taktiež vyznačuje vysokou hustotou obyvateľstva, pričom zelené plochy sú nedostatočné najmä v mestských zónach.
Zelená infraštruktúra predstavuje nástroj udržateľnej obnovy miest. Permakultúrne riešenia dokážu zvýšiť množstvo zelene aj v prípade nedostatku priestoru. Iniciovanie permakultúrnych projektov na nepriepustných plochách môže viesť k zvýšeniu biodiverzity, podporiť klimatickú odolnosť a zlepšiť kvalitu ovzdušia. Udržateľné pestovanie potravín v komunitných záhradách prispieva k potravinovej suverenite a podpore súladu s prírodou.
V rámci Košického kraja sa v rámci projektu participatívnym spôsobom naplánujú a zrealizujú permakultúrne záhrady v štyroch stredných školách. Tie budú slúžiť ako pilotné projekty, ktoré podnietia budúce investície a spoluprácu. Okrem toho sa v projekte spracujú podklady, zrealizujú tréningy a stretnutia zamerané na šírenie informácií o permakultúrnych riešeniach v mestských oblastiach. Projekt zahŕňa podujatia a školenia na výmenu skúseností a vedomostí aj v rámci cezhraničnej spolupráce. Bude zostavená komplexná príručka, ktorá inšpiruje budúce iniciatívy a partnerstvá a podporí udržateľnosť a odolnosť miest.
ĎALŠIE INFORMÁCIE O PROJEKTE
Program: Interreg Maďarsko – Slovensko
LINK: www.interreghusk.eu
Projektoví partneri: Budapest Főváros VI. Kerület Terézváros Önkormányzata; Agentúra na podporu regionálneho rozvoja Košice, n.o.
Spolufinancované Európskou úniou