Skip to main content

Piate stretnutie projektu LAST MILE v metropole Szczecin bolo úspešné!

Program stretnutia tvorilo množstvo workshopov zameraných na výmenu nápadov a skúseností  ako prekonať „poslednú míľu“ v turistických oblastiach.

Témou prvého dňa výmeny skúseností bola úzkorozchodná železnica s takmer 150 000 prepravenými pasažiermi ročne a taktiež kombinovaný prenájom bicyklov v Rewal. V tretí deň stretnutia bol prezentovaný systém na prenájom bicyklov na pobreží Baltického mora.

Systém „BalticBike“ má okolo 40 000 užívateľov, a to najmä vďaka ich „pro-zákazníckemu“ prístupu. Počet bicyklov vzrástol z 20 kusov v roku 2009 na 900 k dnešnému dňu. „Flotila“ zahŕňa bicykle pre dospelých, deti a e-bike.

Kľúčovou témou stretnutia bola „sezónnosť“, ktorá zaujíma miestnych partnerov konkrétne vďaka charakteristike cestovného ruchu v tomto regióne. Takisto prebehol workshop o tom, ako reagovať na výzvy v oblasti riadenia mobility v regiónoch, kde najviac turistov prichádza v letnej sezóne a mimo sezóny je infraštruktúra nevyhnutná pre turistov v lete, nepotrebná.

Popoludnie tretieho dňa prinieslo partnerom a stakeholderom špeciálnu skúsenosť. Účastníci mali možnosť navštíviť skanzen –  Centrum Slovanov a Vikingov vo Woline, spoznať typické jedlo z tohto obdobia a z regiónu, ako aj sledovať prezentácie na LCD projektore tesne pri otvorenom ohni vo vikingskom dome vo Woline. V tejto atmosfére prebehol workshop, ktorý sa zaoberal prípravami akčných plánov, boli prezentované prvé výsledky a došlo k mnohým výmenám a diskusiám medzi partnermi.

Proces výmeny politík a skúseností prináša ovocie: partneri už zhromaždili mnoho myšlienok pre akčný plán. Rozšírenie systému požičovne bicyklov a spustenie rýchlej autobusovej linky počas letnej sezóny, ako napríklad osvedčená prax vo Varne, boli inšpiráciou pre slovenských partnerov. Partneri z Východného Tirolska boli inšpirovaní dobrou praxou navštívenou v Luxemburgu – tzv. „Bummelbus“. V Katalánsku partneri pracujú na myšlienke spojenia existujúceho vlaku so zastávkami na požiadanie z Lleidy do La Pobla de Segur s autobusom na zavolanie do národných parkov vo Vysokých Pyrenejach. Workshop sa zaoberal mnohými ďalšími projektmi, ktoré ukazujú, že práca na regionálnych akčných plánoch sa nielen začína, ale už je v plnom prúde. Zostáva jeden rok, počas ktorého regionálne akčné plány musia byť dokončené a pripravené na implementáciu.

Takže je tu len jedna vec, ktorú treba na záver povedať: Cestujme poslednú míľu spolu!