Vyše 1 000 kilogramov odpadu v 50 vreciach vyzbierali dobrovoľníci počas dvojdňovej ekologickej akcie čistenia rieky Bodrog. V ťažko dostupných úsekoch rieky, kde sa odpad hromadil medzi popadanými stromami a kríkmi, sa do práce pustili viac ako štyri desiatky dobrovoľníkov priamo z kanoe – aj napriek nepriaznivému počasiu a výdatnému dažďu. Akciu zorganizovala Agentúra na podporu regionálneho rozvoja Košice v rámci cezhraničného projektu FloodBOTI.
„Aj keď sme poriadne zmokli, stálo to za to. Našli sme množstvo plastov, skla, textilu a ďalšieho odpadu, ktorý sa roky zachytával v porastoch pri brehoch. Vďaka kanoe sme sa dostali tam, kam sa z brehu nedá,“ hovorí Henrieta Kiraľvargová, projektová manažérka ARR KE.



Dobrovoľníci prečistili najviac znečistené úseky rieky medzi obcami Zemplín, Svätá Mária, Ladmovce a Borša. Do akcie sa zapojili aj zástupcovia Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP), š.p., občianskeho združenia Save Nature by Čivas a miestni obyvatelia.
„Počas povodní môže nahromadený odpad spôsobiť vážne problémy – zablokuje prietok vody a vytvára zátarasy, ktoré musíme odstraňovať ručne. Prevencia v podobe čistenia rieky je preto veľmi dôležitá,“ vysvetlil Jaroslav Vaľo, riaditeľ Povodia Bodrogu, SVP.
Čistenie Bodrogu je súčasťou projektu FloodBOTI, ktorý je financovaný z programu Interreg Maďarsko – Slovensko 2021 – 2027. Projekt sa venuje obnove mokradí, zadržiavaniu vody v krajine, zníženiu rizika povodní a návratu pôvodných druhov rastlín a živočíchov. Na slovenskej strane realizuje ARR KE popri čistení aj environmentálne aktivity pre školy a obce, prednášky a ekologické podujatia.



ČISTENIE BOLO REALIZOVANÉ V RÁMCI PROJEKTU FLOODBOTI

PROJEKT FLOODBOTI
Cieľom projektu je zvýšenie odolnosti voči škodám spôsobeným vodou a podpora adaptácie na negatívne dôsledky zmeny klímy a to obnovou, ochranou a dlhodobou udržateľnosťou prirodzených podmienok záplavových území v okolí vodných tokov Bodrog a Tisa.
ĎALŠIE INFORMÁCIE O PROJEKTE
Bližšie informácie o projekte FloodBOTI, cieľoch projektu, partneroch projektu a pod. sa dozviete TU