Identifikácia projektu
Program: Erasmus+
Kľúčová akcia 2: Strategické partnerstvá v sektoroch školského vzdelávania, odborného vzdelávania a prípravy, vysokoškolského vzdelávania a vzdelávania dospelých
Názov projektu: Vzdelávanie pre miestny rozvoj vidieckych oblastí
Projektový akronym: ELDORA
Popis projektu:
Jeden z najväčších problémov EÚ súvisí s nezamestnanosťou mladých ľudí. Viac ako 5 miliónov obyvateľov EÚ vo veku od 15 až 24 rokov je dnes nezamestnaných. Viac ako jeden z piatich mladých Európanov na trhu práce nemôže nájsť zamestnanie.
Cieľom projektu je posilniť kľúčové zručnosti a zručnosti mladých ľudí v poslednom ročníku škôl (inštitúcie odborného vzdelávania a prípravy a univerzity), nezamestnaných mladých ľudí a lídrov vo vidieckych oblastiach a pomôcť im tak založiť sociálny podnik s cieľom lepšie využiť miestne prírodné a ľudské zdroje, zvýšiť hospodársky rozvoj vidieckych oblastí a zabrániť úniku mozgov.
V "európskej stratégii zamestnanosti" je kladený veľký dôraz na podporu podnikania a samostatne zárobkovej činnosti s osobitným dôrazom na sociálnych podnikateľov. Sociálna ekonomika zamestnáva cez 11 miliónov ľudí v EÚ (december 2016), čo predstavuje 6% celkovej zamestnanosti.
Kľúčovým faktorom pre rozvoj konceptu sociálnej ekonomiky je vzdelávanie mladých ľudí v poslednom ročníku v školách, nezamestnaných mladých ľudí, miestnych lídrov, zástupcov miestnej správy a potenciálnych manažérov sociálnych podnikov, ako aj šírenie informácií širokej verejnosti v tejto oblasti.
Sociálna ekonomika má veľmi malý podiel na celkovej zamestnanosti v regiónoch strednej Európy. Vzdelávanie v tejto oblasti je potrebné ako základ pre aktivity obcí, mimovládnych organizácií a ďalších príslušných zainteresovaných strán.
V oblasti sociálneho podnikania sa uskutočnilo niekoľko iniciatív, ako výskumné projekty (ako napríklad BENISI, CRESSI, EFESEIIS, TRANSITION) a vzdelávacie projekty (ako napríklad NESts; S.O.C.I.A.L. Entrepreneurship, Erasmus for Social Entrepreneurs 4, Social Enterprise Europe Erasmus Project, INCLUFAR, EMISE, Social Seducement) a mnoho ďalších. Projekt ELDORA nadväzuje na tieto iniciatívy, pričom zohľadňuje aj špecifiká cieľových krajín a cieľových skupín.
Analýza potrieb
Vidiecke regióny Poľska, Slovenska, Maďarska a Talianska majú problémy spojené s hospodárstvom - vysoká miera nezamestnanosti, dlhodobá nezamestnanosť, únik mozgov, depopulácia. Projekt ELDORA sa zameriava na mladých ľudí, ktorí sú vystavení riziku nezamestnanosti (najmä vo vidieckych oblastiach). Miera nezamestnanosti mladých ľudí (do 25 rokov) v decembri 2016 v partnerských krajinách ELDORA bola takáto: Taliansko 40,1%, Slovensko 20,4%, Poľsko 17,5%, Maďarsko 11,9%. Odliv mozgov je tiež spôsobený nedostatočným vytváraním nových pracovných miest, tento problém je na Slovensku, Poľsku a Maďarsku bolestivý. Situácia a skúsenosti krajín sú veľmi odlišné:
Slovensko je krajina, v ktorej je odvetvie sociálnych podnikov stále v počiatočnom štádiu a operačný rámec, či už z hľadiska právneho rámca, finančnej podpory alebo teoretickej definície, nie je stále dobre vytvorený.
Jediné štatistické údaje týkajúce sa sociálnych podnikov sú vo vzťahu k subjektom registrovaným podľa zákona o službách zamestnanosti, ktorý uznáva len pracovne integrujúce sociálne podniky. Do marca 2014 bolo aktívnych len 44 sociálnych podnikov. Z vykonaných analýz vyplýva, že v roku 2014 bolo v Poľsku 20 784 sociálnych podnikov. V tom čase zamestnávali sociálne podniky 265 801 osôb. Odhaduje sa, že v Maďarsku existuje približne 3 000 sociálnych podnikov, ktoré spĺňajú kritériá operačnej definície EÚ. (Mapa sociálnych podnikov a ich ekosystémov v Európe. Správa o krajine Maďarsko). Maďarsko zaviedlo odbornú prípravu a finančnú podporu pre mladých podnikateľov ako súčasť Garancie Mládeže a pre sociálne podniky (vrátane dočasných mzdových dotácií pre znevýhodnených pracovníkov). V Taliansku bežné podniky stratili v rokoch 2008 až 2014 takmer 500 000 zamestnancov, pričom celkový počet zamestnancov sociálnych podnikov sa zvýšil z 340 000 na 407 000, čo zaznamenalo nárast o 20,1%.
Na vytvorenie dobrých výstupov projektu budú využité existujúce (veľmi rozdielne) skúsenosti partnerských krajín. Zúčastnené organizácie a ich spolupracovníci v regióne majú bohaté skúsenosti v oblasti podpory vedomostí v oblasti sociálneho podnikania.
Cieľové skupiny
Najdôležitejšou nepriamou cieľovou skupinou sú nezamestnaní z rizikových skupín, najmä mladí nezamestnaní.
Projektoví partneri
Vedúci partner:
ARR - Agentúra na podporu regionálneho rozvoja Košice, n. o. (SK)
Kontaktné osoby: Ján Dzurdženík; Henrieta Kiraľvargová; Monika Šiserová
Tel. +421 911 260 628; +421 910 930 777; +421 55 68 228 17
Partner 1:
RARR - Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego Spolka Akcyjna (PL)
(Regionálna rozvojová agentúra Rzeszow)
Tel.: +48178676214
web: www.rarr.rzeszow.pl
e-mail: info@rarr.rzeszow.pl
Adresa: UL. SZOPENA 51, 35 959, RZESZOW, Poľsko
Kontaktné osoby: Tomasz Bober; Joanna Gumienna
e-mail: tbober@rarr.rzeszow.pl; jgumienna@rarr.rzeszow.pl
Tel.: +48 17 86 76 237; +48 17 86 76 209
Partner 2:
PIXEL - ASSOCIAZIONE CULTURALE (IT)
Tel.: 0039-055-489700
web: www.pixel-online.net
e-mail: eli@pixel-online.net
Adresa: VIA LUIGI LANZI 12, 50134, FIRENZE, Italy
Kontaktné osoby: Antonio Giordano; Jacopo Marinaro
e-mail: antonio@pixel-online.net; jacopo@pixel-online.net
Tel.: +39 055 48 97 00
Partner 3:
BORA 94 - Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Fejlesztési Ügynökség Közhasznú Nonprofit korlatolt felelossegu tarsasag (HU)
(Regionálna rozvojová agentúra Borsod-Abaúj-Zemplén)
web: https://bora94.hu
Adresa: VAROSHAZ TER 1, 3525, MISKOLC, Hungary
Kontaktné osoby: Réka Filep; Gergely Bartók
e-mail: filep.reka@mfu.hu; bartok.gergely@mfu.hu
Tel.: +36 20 273 0946
Partner 4:
TUKE - Technická univerzita v Košiciach (SK)
web: www.ekf.tuke.sk
Adresa: Letná 9, 042 00, Košice, Slovakia
Kontaktné osoby: Nataša Urbančíková; Jozef Bľanda
e-mail: natasa.urbancikova@tuke.sk; jozef.blanda@tuke.sk
Tel.: +421556023294